Zabawy dywanowe w przedszkolu – dziewczynka leży na dywanie w sali.

Przedszkolne zajęcia powinny być pełne radości, aktywności i interakcji. Jednym z pomysłów na ciekawą zabawę jest wykorzystanie dywanu. W dzisiejszym artykule przedstawimy różne rodzaje zabaw dywanowych, które można zastosować w przedszkolu. Dzięki nim dzieci będą miały okazję rozwijać swoje umiejętności, zdobywać nowe doświadczenia i cieszyć się wspólnym czasem. Przygotujcie się na mnóstwo radości i śmiechu!

Czym są zabawy dywanowe?

Zabawy dywanowe to popularna forma zajęć w przedszkolach, z którą zetknęło się wielu z nas w dzieciństwie. Jak sama nazwa wskazuje, odbywają się one na miękkim dywanie, co zapewnia komfort i bezpieczeństwo najmłodszym. Warto wiedzieć, że mają one wiele zalet, zarówno dla rozwoju dziecka, jak i dla urozmaicenia codziennych zajęć w przedszkolu.

Przede wszystkim zabawy dywanowe doskonale rozwijają koordynację ruchową maluchów. Poprzez różnego rodzaju ćwiczenia, podskoki, tańce czy zabawy z piłkami dzieci uczą się panowania nad własnym ciałem i orientacji w przestrzeni. Utrzymywanie równowagi, precyzyjne ruchy, refleks – to umiejętności kluczowe w tym wieku. Zabawy dywanowe pozwalają je kształtować w bezpieczny i przyjemny sposób.

Dodatkowo zajęcia te stymulowane są rozwój mowy poprzez wierszyki, piosenki i zabawy słowne. Maluchy uczą się nowych słów, ćwiczą wymowę i artykulację. Interakcje z rówieśnikami i nauczycielką zachęcają je też do nawiązywania kontaktów werbalnych i wyrażania siebie za pomocą mowy.

Zabawy w kręgu na dywanie sprzyjają również kształtowaniu umiejętności społecznych. Dzieci uczą się tutaj współpracy, dzielenia się z innymi, komunikacji i przestrzegania zasad. Poznają też podstawowe wartości, jak szacunek, życzliwość czy przyjaźń. Zajęcia grupowe pomagają oswoić maluchy z funkcjonowaniem w zbiorowości rówieśniczej.

Z pozoru proste zabawy na dywanie niosą ze sobą wiele korzyści. Warto je włączać do codziennych zajęć w przedszkolu i zadbać o ich atrakcyjną formę, aby dzieci chętnie i z entuzjazmem w nich uczestniczyły.

Jakie są rodzaje zabaw dywanowych?

Zanim przejdziemy do konkretnych zabaw, warto poznać różne rodzaje zabaw dywanowych, które można stosować w przedszkolu. Każdy z tych rodzajów ma swoje unikalne cechy i przynosi różne korzyści dla rozwoju dziecka.

Zabawy z użyciem muzyki

Zabawy dywanowe z muzyką to doskonały sposób na rozwijanie motoryki, koordynacji ruchowej i rytmu u dzieci. Oto kilka propozycji takich zabaw.

 • Taniec ruchowy – włączcie ulubioną piosenkę i zachęćcie dzieci do tańca na dywanie. Możecie również wprowadzić proste choreografie, które będą mogły naśladować.
 • Wędrówka po dywanie – poproście dzieci, aby spacerowały po dywanie w rytm muzyki. Mogą się poruszać szybko, wolno, wysoko, nisko, wykonując różne figury.
 • Śpiewanie w parach – podzielcie dzieci na pary i niech śpiewają sobie nawzajem piosenki na dywanie. To świetna okazja do rozwijania umiejętności słuchania i komunikacji.

Zręcznościowe zabawy dywanowe

Zabawy dywanowe z elementami zręcznościowymi pomagają dzieciom rozwijać swoje umiejętności motoryczne, koordynację ruchową i zdolności manualne. Oto kilka przykładów takich zabaw.

 • Ćwiczenie równowagi – poproście dzieci, aby stanęły na jednej nodze i próbowały utrzymać równowagę na dywanie przez jak najdłuższy czas. Możecie zwiększać trudność, dodając elementy ruchu, takie jak machanie rękoma.
 • Celność rzutów – zorganizujcie konkurs rzutów na cel. Możecie użyć miękkich piłek lub innych lekkich przedmiotów, które dzieci będą rzucać na dywan w celu trafienia w określone miejsce.
 • Labirynt na dywanie – wykorzystajcie kolorowe taśmy lub kawałki materiału, aby stworzyć na dywanie labirynt. Dzieci będą musiały pokonywać przeszkody, trzymając się wyznaczonej trasy.

Zabawy dywanowe rozwijające koordynację

 • Balonowe wyzwanie – każde dziecko otrzymuje balon, który ma utrzymać w powietrzu jak najdłużej, używając różnych części ciała.
 • Szlak przeszkód – ustaw na dywanie różne przedmioty (np. kostki, zabawki), przez które dzieci mają przechodzić, nie dotykając ich.

Zabawy dywanowe wspomagające rozwój mowy

 • „Kim jestem?” każde dziecko dostaje kartkę z nazwą zwierzęcia i musi naśladować je, a reszta grupy odgaduje, kim jest.
 • Opowiadanie historyjki – nauczyciel zaczyna opowiadać historię, a dzieci dołączają do niej, dodając własne pomysły i zakończenia.

Zabawy dywanowe rozwijające zdolności społeczne

 • Wspólne budowanie dzieci, mając do dyspozycji klocki, wspólnie budują różne konstrukcje.
 • Zgaduj zgadula jedno dziecko myśli o przedmiocie, a reszta zadaje pytania, na które można odpowiedzieć tylko „tak” lub „nie”, aby odgadnąć, o co chodzi.

Takie zabawy dywanowe nie tylko zapewniają dzieciom dobrą zabawę, ale także przyczyniają się do ich rozwoju. Poprzez wykorzystanie dywanu jako elementu gry, możemy pobudzić ich wyobraźnię, rozwijać umiejętności motoryczne i poznawcze oraz integrować zespoły.

Jak wprowadzać zabawy dywanowe w przedszkolu?

Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednie przygotowanie miejsca do zabawy. Dywan powinien być miękki, czysty i pozbawiony ostrych przedmiotów. Dobrze, gdy znajduje się z dala od mebli i regałów, aby dzieci miały dużo miejsca do swobodnego ruchu.

Następnie trzeba zachęcić maluchy do wspólnej zabawy. Można zacząć od prostych, znanych dzieciom aktywności – np. zabaw ruchowych przy muzyce. Stopniowo warto wprowadzać nowe pomysły – na przykład zabawy tematyczne, konstrukcyjne czy teatrzyki kukiełkowe. Kluczowe jest, aby angażować dzieci i dawać im przestrzeń do własnej ekspresji.

Rodzice a zabawy dywanowe

Zabawy dywanowe to nie tylko domena przedszkoli. Warto włączać je również w zajęcia z dzieckiem w domu. Jest to świetna okazja do wspólnej aktywności, która może mieć wiele korzyści.

Rodzice mogą aktywnie uczestniczyć w zabawach dywanowych organizowanych w przedszkolu. Warto przyjść na zajęcia otwarte, aby zobaczyć, jakie gry i zabawy są tam prowadzone. Poszerzy to naszą wiedzę i zainspiruje do podobnych aktywności w warunkach domowych.

Poza tym można samodzielnie zorganizować z dzieckiem zabawy na dywanie lub miękkim kocyku. Nie trzeba do tego wielu akcesoriów – wystarczy odrobina miejsca i nasza wyobraźnia. Możemy bawić się w naśladowanie zwierząt, zabawy ruchowe z piłką, kalambury, czy wspólne ćwiczenia gimnastyczne. Dziecko z pewnością ucieszy się na wspólną zabawę z rodzicem.

Prowadząc zabawy dywanowe w domu, pamiętajmy o bezpieczeństwie dziecka i dostosowaniu zadań do jego możliwości. Niech aktywności będą radosne i pełne entuzjazmu. Włączajmy do nich elementy, które sprawią radość naszemu maluchowi. Wspólna zabawa na dywanie może być świetnym sposobem na umocnienie więzi z dzieckiem i jego rozwój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *