Wiosna to świetna pora roku na zabawę w przedszkolu. Na zdjęciu przedszkolaki na huśtawce. W tle prawdziwa wiosna.

Cel ogólny

Celem zajęć jest rozwijanie świadomości dzieci na temat pory roku – wiosny. Chcemy, aby dzieci poznały cechy charakterystyczne wiosny, rozwijały swoje umiejętności obserwacji oraz wykorzystywały różne zmysły w procesie poznawania świata.

Cele szczegółowe

 1. Rozwijanie umiejętności motorycznych poprzez zabawy ruchowe związane z wiosną.
 2. Nauka nowych słów związanych z tematyką wiosenną.
 3. Rozwijanie umiejętności słuchania poprzez słuchanie dźwięków charakterystycznych dla wiosny.
 4. Wzbogacanie wyobraźni i kreatywności poprzez prace plastyczne inspirowane wiosną.

Metody pracy

 1. Zabawy ruchowe: tańce, układy choreograficzne, zabawy naśladowcze (np. poruszanie się jak motyle, pszczółki).
 2. Gry dydaktyczne: memory z obrazkami przedstawiającymi cechy wiosny, układanie puzzli związanych z wiosną.
 3. Prace plastyczne: malowanie kwiatów, tworzenie wiosennych kolaży z liści i kwiatów, wyklejanie motyli z kolorowego papieru.
 4. Czytanie opowieści i wierszyków związanych z wiosną.

Pomoc dydaktyczne

 1. Kredki, farby, pędzle, kolorowy papier, liście, kwiaty sztuczne.
 2. Książki dla dzieci o tematyce wiosennej.
 3. Zestaw puzzli z obrazkami przedstawiającymi wiosnę.
 4. Nagrania dźwięków charakterystycznych dla wiosny.

Przebieg zajęć

Wprowadzenie (czas trwania: 10 minut)

Dzień dobry dzieci! Dzisiaj mamy dla was specjalne zajęcia poświęcone naszej ulubionej porze roku – wiośnie! Czy ktoś z was wie, co oznacza słowo „wiosna”? Przypomnijmy sobie razem, jakie są cechy charakterystyczne tej pory roku. Przeczytajmy krótką opowieść o wiośnie i obejrzyjmy obrazki przedstawiające wiosenne krajobrazy. Następnie porozmawiajmy o tym, co nas najbardziej cieszy wiosną i co chcielibyśmy robić podczas dzisiejszych zajęć.

Część główna (czas trwania: 30 minut)

 1. Zabawa ruchowa: „Motyle i kwiaty”. Dzieci naśladują ruchy motyli unoszących się nad kwiatami. Razem tańczymy i wykonujemy proste układy choreograficzne.
 2. Gra dydaktyczna: Memory wiosenne. Na stole rozkładamy karty z obrazkami przedstawiającymi cechy wiosny, np. kwiaty, ptaki, słońce. Dzieci na zmianę odkrywają dwie karty, próbując odgadnąć, które mają takie same obrazki. Zachęcamy do opowiadania o każdym znalezionym obrazku.
 3. Prace plastyczne: Malowanie kwiatów. Dzieci wybierają kolorowy papier i farby, aby namalować swoje ulubione kwiaty. Następnie dodają płatki kwiatów z wycinanych liści i kleją je na swoich obrazach.
 4. Słuchanie dźwięków wiosny. Odtwarzamy nagrania dźwięków charakterystycznych dla wiosny, takich jak śpiew ptaków, pluskanie wody, szum trawy. Dzieci starają się rozpoznać i nazwać każdy dźwięk.

Podsumowanie (czas trwania: 10 minut)

Dziękujemy za wspólną zabawę! Przez ostatnie zajęcia dużo się nauczyliśmy o wiośnie. Czy ktoś chce podzielić się swoimi wrażeniami? Co najbardziej podobało się dzieciom podczas dzisiejszych zajęć? Przypomnijmy sobie razem, co oznacza słowo „wiosna” i jakie są jej cechy charakterystyczne. Na koniec każemy dzieciom zabrać swoje prace plastyczne do domu jako pamiątkę i zachęcamy do kontynuowania obserwacji wiosny na co dzień.

Uwagi dla pedagoga

Ważne jest, aby dostosować trudność zadań i aktywności do wieku dzieci. W przypadku młodszych dzieci można skupić się na prostszych formach ruchu i łatwiejszych grach dydaktycznych. Warto również zapewnić różnorodność materiałów plastycznych, aby dzieci mogły wybrać według swoich preferencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *