Od jakiego wieku dziecko może iść do przedszkola? Na zdjęciu mały chłopiec w okularach zamyślony w sali przedszkolnej.

Czy wiesz, od jakiego momentu Twoje dziecko może rozpocząć przygodę w przedszkolu? Wybór odpowiedniego czasu jest istotny dla rozwoju malucha i zapewnienia mu właściwej opieki oraz nauki. W tym artykule dowiesz się, od jakiego wieku dzieci mogą uczęszczać do przedszkola i jakie są przepisy prawne związane z wiekiem przedszkolnym. Przeczytasz także o roli rodziców w procesie kontaktu z placówką oraz o ważnym aspekcie adaptacji malucha do przedszkolnego środowiska.

Przepisy prawne dotyczące wieku przedszkolnego

Zgodnie z ustawą systemu oświaty, wiek przedszkolny obejmuje dzieci od 3 do 6 lub 7 lat, czyli od momentu rozpoczęcia przez nie nauki szkolnej. Oznacza to, że właściwie można zacząć posyłać swoje dziecko do przedszkola już po ukończeniu przez nie 3 lat. My jednak zachęcamy raczej do posyłania dzieci od 4 roku życia – oczywiście oczywiście zależy to też od poziomu dojrzałości dziecka. Pamiętajmy, że wiek przedszkolny to czas kluczowego rozwoju umiejętności społecznych, emocjonalnych oraz poznawczych u dziecka. Dlatego tak istotne jest, by dostosować czas rozpoczęcia przez nie edukacji przedszkolnej do indywidualnych potrzeb. Ważne jest też, by najmłodsze dzieci nie czuły się przytłoczone obowiązkami, które są raczej adresowane do starszych kolegów i koleżanek.

Rodzice i kontakt z przedszkolem

Proces rekrutacji do przedszkola zaczyna się już kilka miesięcy przed terminem rozpoczęcia przez dziecko nauki. Jeśli Twoja pociecha ma ukończone 3 lub 4 lata i chcesz zapisać ją do dobrej placówki, przygotuj się z wyprzedzeniem. Zazwyczaj każde przedszkole ma swój własny regulamin i wytyczne dotyczące naboru. Zapoznaj się z nimi starannie, zwróć uwagę na wymagane dokumenty i terminy składania wniosków. 

Przygotuj też kwestionariusz dziecka i zaświadczenie lekarskie. Dodatkowe punkty dają często zamieszkanie w pobliżu placówki oraz posiadanie rodzeństwa tam uczęszczającego. Pamiętaj też o możliwości zapisania dziecka na listę rezerwową – daje to szanse na przyjęcie w razie rezygnacji innych kandydatów. Zadbaj z wyprzedzeniem o formalności i miej też plany rezerwowe, aby zapewnić Twojej pociesze jak najlepszy start edukacji przedszkolnej.

Adaptację dziecka do nowego środowiska przedszkolnego trzeba potraktować jako proces. Zapewnij maluchowi bezpieczne przejście od edukacji w domu do edukacji poza domem. Przed rozpoczęciem nauki warto odwiedzić placówkę i pozwolić dziecku na zapoznanie się z nią – zobaczyć sale, podwórko, poznać nauczycieli. Podczas tej wizyty opowiedz dziecku o tym, co będzie robić w przedszkolu i zachęć je pozytywnie.

Następnie wprowadź dziecko stopniowo – pozwól mu na początku towarzyszyć Wam tylko przez krótki czas. Następnie stopniowo wydłużaj czas spędzany przez dziecko w placówce. Dbaj, by maluch czuło się tam dobrze i bezpiecznie, a Ty jako rodzic miej pewność, że dziecko jest odpowiednio zadbane. Współpraca z nauczycielami jest kluczowa – informuj ich o wszystkim, co ważne dla rozwoju i zdrowia dziecka oraz zadawaj pytania. Pozwól maluchowi na etapową adaptację do nowego miejsca – będzie to proces, który dobrze przygotuje je na przyszłość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *