Jaki bidon do przedszkola wybrać? Na zdjęciu kolorowe bidony.

Wysyłając dziecko do przedszkola, ważne jest zadbać o odpowiednie wyposażenie, w tym również bidon. Dobrze dobrany bidon pozwoli na komfortowe i bezpieczne korzystanie z napojów przez dziecko w ciągu dnia. W tym artykule omówimy, dlaczego wybór odpowiedniego bidonu jest ważny, przedstawimy różne rodzaje bidonów dostępnych na rynku oraz podpowiemy, na co zwracać uwagę przy wyborze bidonu do przedszkola. Dowiesz się również, jak dbać o bidon przedszkolaka, aby zapewnić mu długotrwałe użytkowanie.

Dlaczego wybór odpowiedniego bidonu jest ważny?

Bezpieczeństwo i higiena

Bidon przeznaczony dla dziecka w wieku przedszkolnym powinien być bezpieczny i higieniczny w użyciu. Ważne jest, aby materiał, z którego jest wykonany, nie zawierał substancji szkodliwych dla zdrowia dziecka, takich jak ftalany czy bisfenol A (BPA). Dlatego warto wybierać bidony oznaczone jako „BPA–free” lub wykonane z bezpiecznych materiałów, takich jak stal nierdzewna lub tritan.

Dodatkowo bidon powinien być łatwy do czyszczenia, aby zapobiec rozwojowi bakterii i utrzymać odpowiednią higienę. Wybierając bidon, zwróć uwagę na to, czy jego konstrukcja umożliwia łatwe demontaż i czyszczenie wszystkich elementów, takich jak nakrętka, rurka czy zawór.

Wygoda i łatwość użytkowania

W doborze bidonu dla przedszkolaka kluczowe jest uwzględnienie jego wygody i łatwości w obsłudze. W końcu chodzi o to, aby dziecko mogło samodzielnie korzystać z bidonu bez konieczności ciągłego wołania o pomoc.

Zwróćcie zatem uwagę na modele wyposażone w ergonomiczne uchwyty. Dzięki nim maluch łatwiej trzyma bidon i kontroluje jego położenie. Równie istotny jest dobór odpowiedniej pokrywki. Powinna być na tyle lekka, aby dziecko mogło ją odkręcić bez wysiłku. Jednocześnie musi zapewniać szczelność, by zapobiec niepożądanym wyciekom.

Sprawdźcie bidony z zamknięciami typu flip–cap. Można je otworzyć jednym ruchem, a z drugiej strony gwarantują trzymanie płynu w środku. Są też modele z korkami śrubowymi – wystarczy lekko przekręcić, a bidon otwiera się. Takie rozwiązania idealnie sprawdzą się u przedszkolaków.

Rodzaje bidonów dostępne na rynku

Na rynku dostępne są różne rodzaje bidonów, które można dostosować do indywidualnych preferencji i potrzeb dziecka. 

Bidony z rurką

Bidony z rurką są często wybierane przez dzieci, ponieważ ułatwiają picie i zapobiegają wyciekowi. Rurka umożliwia dziecku picie bez konieczności przechylania całego bidonu. Ważne jest, aby rurka była łatwa do czyszczenia i posiadała zabezpieczenie przed zanieczyszczeniem.

Bidony z kubkiem

Bidony z kubkiem posiadają zamontowany na górze bidonu kubek, który można odkręcić i wypić bezpośrednio z niego. Ten rodzaj bidonu może być wygodny dla małych dzieci, które nie radzą sobie jeszcze z picie z rurki. Warto wybrać bidon z kubkiem, który posiada szczelne zamknięcie, aby uniknąć wycieków.

Bidony sportowe

Bidony sportowe są przeznaczone głównie dla starszych dzieci, które uprawiają aktywność fizyczną. Charakteryzują się one większą pojemnością i wygodnym ujściem do picia. Do wyboru są bidony z ustnikiem lub zaworem, które umożliwiają szybkie i łatwe nawadnianie podczas intensywnych treningów czy zajęć sportowych.

Na co zwracać uwagę przy wyborze bidonu do przedszkola?

Materiał wykonania

Polecamy wybierać bidony wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Ten rodzaj metalu jest wytrzymały i higieniczny. Nie rdzewieje, nie pęka, a przy tym nadaje się do mycia w zmywarce. Stal nierdzewna to świetny wybór na lata.

Równie dobre są bidony z tworzywa tritan. Jest ono solidne, a przy tym bardzo lekkie. Tritan nie zawiera też szkodliwego bisfenolu, a więc jest bezpieczny dla zdrowia. To alternatywa dla popularnego wcześniej plastiku z PCW.

Osobom szukającym bidonów miękkich i elastycznych polecamy modele silikonowe. Te bidony świetnie nadają się do użytku przez maluchy – są miłe w dotyku, nie stłuką się po upadku. Silikon też nie uwalnia żadnych szkodliwych substancji.

Łatwość czyszczenia

Oprócz wygody użytkowania równie ważna jest łatwość utrzymania bidonu w czystości. Przecież zalegające w środku zabrudzenia i osady to raj dla chorobotwórczych bakterii!

Dlatego wybierając bidon, sprawdźmy, czy da się go w prosty sposób rozebrać na części. Umożliwi to dokładne umycie wnętrza oraz trudno dostępnych zakamarków. Najlepiej, gdy poszczególne elementy można swobodnie zdjąć i wymienić w razie potrzeby.

Dodatkowo zwróćmy uwagę czy producent deklaruje możliwość mycia bidonu w zmywarce. To wygodne rozwiązanie dla wielu rodziców. Jednak trzeba pamiętać, że niektóre bidony z PCW czy aluminium mogą się odkształcać pod wpływem wysokiej temperatury. Dlatego warto sprawdzić zalecenia producenta.

Bezpieczeństwo użytkowania

Zdecydowanie polecamy wybierać bidony wyposażone w specjalne zamknięcia i zawory, które zapobiegają przypadkowym wyciekom. Dzięki nim nasza pociecha będzie mogła pić wygodnie i bez obaw o zalanie plecaka czy ubrania.

Sprawdzone rozwiązania to na przykład zamknięcia typu twist–cap, które dokręca się obrotowym ruchem, czy też zawory ssące, które otwierają się dopiero pod wpływem ssania. Są też bidony ze specjalnym kłódeczką zabezpieczającą.

Taki dobrze zaprojektowany bidon z pewnością ułatwi życie zarówno dziecku, jak i rodzicom. Dlatego przy zakupie zwracajmy uwagę na te praktyczne rozwiązania. Bezpieczeństwo naszych pociech jest przecież najważniejsze.

Jak dbać o bidon przedszkolaka?

Aby zapewnić długotrwałe użytkowanie bidonu przedszkolaka, warto zadbać o jego regularne czyszczenie i przechowywanie.

Po każdym użyciu bidon należy dokładnie umyć. Rozbierz go na poszczególne elementy i umyj je wodą z detergentem. W przypadku bidonów z rurką lub zaworem pamiętaj o dokładnym wyczyszczeniu tych części, aby zapobiec gromadzeniu się bakterii. Regularnie przeprowadzaj również dezynfekcję bidonu, korzystając np. ze specjalnych środków dezynfekcyjnych lub roztworu wody z octem.

Po umyciu i wysuszeniu bidonu przechowuj go w suchym i czystym miejscu. Unikaj pozostawiania bidonu w zamkniętej torbie lub plecaku, gdzie może utrzymywać się wilgoć i sprzyjać rozwojowi bakterii. Jeśli bidon posiada pokrowiec, używaj go do przechowywania bidonu, aby zapewnić dodatkową ochronę przed zabrudzeniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *