Dzień taty w przedszkolu to ważny dzień. Na zdjęciu małe dziewczynki dziękują swojemu tacie.

Dzisiaj chcielibyśmy podzielić się z Wami naszym pomysłem na zajęcia związane z tematem Dnia Taty. Jest to wspaniała okazja, aby dzieci mogły wyrazić swoją miłość i wdzięczność wobec swoich tatusiów. Przygotowaliśmy dla Was pełen energii i radości scenariusz zajęć, który pomoże dzieciom wyrazić swoje uczucia w kreatywny i zabawny sposób.

Cel ogólny

Naszym głównym celem jest rozwijanie więzi emocjonalnej między dziećmi a ich tatami oraz rozwijanie umiejętności wyrażania miłości i wdzięczności.

Cele szczegółowe

 • Poznanie znaczenia Dnia Taty i dlaczego jest ważny.
 • Wyrażanie miłości i wdzięczności wobec taty.
 • Wzmocnienie umiejętności motorycznych poprzez twórcze działania.
 • Stymulowanie wyobraźni i kreatywności.

Metody pracy

 • Prace plastyczne: malowanie, rysowanie, tworzenie kartek z życzeniami dla taty.
 • Zabawy ruchowe: tańce, gry zręcznościowe.
 • Opowieści i dyskusje: czytanie książek o ojcach, rozmowy na temat tego, co tatusiowie dla nas znaczą.
 • Wspólne pieczenie i degustacja ciasteczka dla taty.

Pomoc dydaktyczne

 • Kredki, farby, pędzle, kolorowy papier, kleje.
 • Książki dla dzieci na temat relacji tata-dziecko.
 • Materiały do pieczenia ciasteczek: miska, łyżka, foremki, składniki.

Przebieg zajęć

Wprowadzenie (czas trwania: 10 minut)

Witajcie dzieci! Dzisiaj mamy specjalne zajęcia poświęcone naszym tatkom. Zacznijmy od krótkiej rozmowy na temat Dnia Taty. Czym jest Dzień Taty? Czy ktoś z Was wie? Wspólnie posłuchajmy, czym jest ten wyjątkowy dzień. Następnie możemy przeczytać wesołą opowieść o tacie, aby rozpocząć naszą przygodę.

Część główna (czas trwania: 40 minut)

Teraz nadszedł czas na działanie! Zaczniemy od wspólnego malowania obrazka dla taty. Każde z Was dostanie kolorowy papier i farby. Wyobraźcie sobie, jakie kolory najbardziej kojarzą się z Waszym tatą. Czy jest to czerwień, jak odwaga? A może zielenień, jak natura? Malujcie i twórzcie według własnej wyobraźni!

Po skończeniu malowania, siadamy w kręgu i opowiadamy sobie o naszych tatach. Co tata dla Was znaczy? Jakie są Wasze ulubione wspólne zabawy? Możemy podzielić się swoimi wspomnieniami i pomysłami na prezenty dla taty.

Teraz czas na zabawy ruchowe! Wybierzmy piosenkę, która przypomina nam naszego tatę, i tańczmy razem. Możemy również zorganizować zabawy zręcznościowe, w których dzieci będą musiały przekazywać sobie piłkę lub inne przedmioty. To świetna okazja do wspólnej zabawy i budowania więzi z tatą.

Podsumowanie (czas trwania: 10 minut)

A teraz, kiedy nasze prace plastyczne wyschną, możemy napisać na nich piękne życzenia dla naszych tatów. Każde dziecko otrzymuje specjalną kartkę, na której może napisać swoje słowa miłości i wdzięczności. Pamiętajmy, że to nie musi być tylko pisanie – dzieci mogą też rysować i ozdabiać swoje kartki według własnych pomysłów.

Na zakończenie naszych zajęć mamy coś słodkiego. Razem przygotujemy ciasteczka dla taty! Dzieci mogą pomagać w mieszaniu składników i formowaniu ciasteczek. Później degustujemy nasze wypieki i dzielimy się nimi z tatami.

Uwagi dla pedagoga

 • Pamiętaj o zapewnieniu przestrzeni dla dzieci do wyrażania swoich uczuć i pomysłów.
 • Dostosuj aktywności do wieku i możliwości dzieci.
 • Zachęcaj dzieci do współpracy i wzajemnej pomocy podczas działań grupowych.
 • Twórz pozytywną atmosferę, w której dzieci czują się komfortowo i chętnie angażują w działania.

Ocena

Po przeprowadzeniu zajęć, zalecamy pedagogowi obserwację i ocenę reakcji dzieci. Zwróć uwagę na ich zaangażowanie, kreatywność, interakcje z innymi dziećmi oraz na sposób wyrażania miłości i wdzięczności wobec taty. Na podstawie swoich obserwacji, możesz również zidentyfikować obszary do dalszego rozwoju i dostosować przyszłe zajęcia w oparciu o te spostrzeżenia.

Mamy nadzieję, że ten scenariusz zajęć związanych z Dniem Taty okaże się inspirujący i dostarczy dzieciom wiele radości i satysfakcji. Bawcie się dobrze i cieszcie się tym wyjątkowym dniem razem z Waszymi dziećmi!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *