Dzień Mamy w przedszkolu to ważny dzień. Na zdjęciu dziewczynka dziękuje swojej mamie.

Dzisiaj chcielibyśmy podzielić się z Wami naszym pomysłem na zajęcia związane z nadchodzącym Dniem Mamy. Przygotowaliśmy ciekawy scenariusz, który pozwoli dzieciom wyrazić swoją miłość i wdzięczność wobec swoich mam. Bądźcie gotowi na mnóstwo radości i emocji!

Cel ogólny:

Naszym głównym celem podczas tych zajęć jest rozwijanie więzi emocjonalnych między dziećmi a ich mamami poprzez wyrażenie miłości i wdzięczności. Chcemy również rozwijać kreatywność dzieci poprzez różnorodne aktywności artystyczne.

Cele szczegółowe:

 1. Wyrażanie miłości i wdzięczności wobec mam poprzez twórcze działania.
 2. Rozwijanie umiejętności manualnych i artystycznych.
 3. Doskonalenie umiejętności komunikacyjnych i społecznych podczas wspólnych aktywności.

Metody pracy:

 1. Prace plastyczne: dzieci będą tworzyć kartki i laurki dla swoich mam, używając różnorodnych materiałów takich jak kredki, farby, kolorowe papierki itp.
 2. Dramatyzacja: dzieci będą miały możliwość odegrania krótkich scenek, w których będą mogły wyrazić swoją miłość i wdzięczność wobec swoich mam.
 3. Wspólne śpiewanie piosenek i tańce, które mają na celu podkreślenie miłości dzieci do swoich mam.
 4. Czytanie opowieści o miłości i relacjach rodzicielskich, które będą inspiracją do rozmów na temat miłości i wdzięczności.

Pomoc dydaktyczne:

 1. Kredki, farby, kolorowe papierki, klej, nożyczki itp. – wszystko, co jest potrzebne do tworzenia kartek i laurków.
 2. Rekwizyty do dramatyzacji, takie jak ubrania, zabawki itp.
 3. Lista piosenek o miłości i mamach.
 4. Książki z opowiadaniami o miłości rodzicielskiej.

Przebieg zajęć

Wprowadzenie (czas trwania: 10 minut)

Witamy dzieci i ciepło pozdrawiamy wszystkie mamy w przedszkolu! Rozpoczynamy od krótkiego kręgu, w którym porozmawiamy o znaczeniu Dnia Mamy i dlaczego warto okazać miłość i wdzięczność swojej mamie. Następnie przeczytamy jedną z opowieści o miłości i relacjach rodzinnych. Po lekturze zachęcamy dzieci do podzielenia się swoimi odczuciami i myślami na temat miłości, jaką odczuwają wobec swoich mam.

Część główna (czas trwania: 40 minut)

 1. Prace plastyczne: Każde dziecko otrzymuje arkusz papieru, kredki i inne materiały plastyczne. Dzieci tworzą kartki i laurki, które będą wyrażeniem ich miłości i wdzięczności dla mam. Przypominamy dzieciom, aby podpisały swoje prace i dodają do nich miłe słowa.
 2. Dramatyzacja: Dzieci mają możliwość wcielenia się w role swoich mam i odegrania krótkich scenek, w których wyrażają swoją miłość i wdzięczność. Podczas dramatyzacji zachęcamy dzieci do wykorzystania różnych gestów i słów, które są dla nich ważne i bliskie.
 3. Wspólne śpiewanie i taniec: Razem z dziećmi śpiewamy piosenki o miłości i mamach. Możemy także zorganizować mały taniec, aby uwypuklić radość i energię związaną z tym szczególnym dniem.

Podsumowanie (czas trwania: 10 minut)

Na zakończenie zajęć zbieramy wszystkie prace plastyczne i wręczamy je dzieciom, aby mogły podarować je swoim mamom. Rozmawiamy o tym, jakie uczucia towarzyszyły dzieciom podczas tworzenia kartek i laurków. Zachęcamy dzieci do dzielenia się swoimi doświadczeniami i pytań. Na koniec przypominamy dzieciom, że miłość i wdzięczność powinniśmy okazywać nie tylko w Dniu Mamy, ale przez cały rok.

Uwagi dla pedagoga

Pamiętaj, aby być cierpliwym i wspierać dzieci w ich twórczych wysiłkach. Wszystkie prace plastyczne i dramatyzacje mają być okazją do wyrażenia uczuć, a nie konkurencji. Zachęcaj dzieci do dzielenia się swoimi pomysłami i zawsze bądź otwarty na ich emocje.

Ocena

Obserwuj reakcje dzieci podczas zajęć. Zwróć uwagę na ich zaangażowanie, kreatywność i chęć wyrażenia miłości wobec swoich mam. Zauważ również, czy dzieci były otwarte na współpracę i komunikację z innymi uczestnikami zajęć. Po zajęciach możesz również poprosić dzieci o feedback i ocenę zajęć. Pamiętaj, że każda ocena powinna być konstruktywna i pomóc w doskonaleniu przyszłych zajęć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *