Do jakiego wieku dziecko może chodzić do żłobka? NA zdjęci udziecko bawi się w żłobku.

Dzisiaj chcielibyśmy poruszyć ważne pytanie dotyczące wychowania dzieci. Oto zagadnienie, które nurtuje wielu rodziców i nauczycieli: do jakiego wieku dziecko może chodzić do żłobka? Czy istnieją jakieś przepisy prawne regulujące ten temat? Jakie są rodzaje żłobków dostępne dla najmłodszych? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

Wiek pobytu w żłobku

Dziecko może uczęszczać do żłobka w Polsce zazwyczaj od pełnego 4 miesiąca życia do ukończenia 3 lat. Placówki te są postrzegane jako miejsca, w których najmłodsi podejmują pierwsze kroki w rozwoju społecznym oraz poznają podstawy samodzielności. Choć z reguły żłobki przyjmują dzieci do 3. urodzin, w szczególnych przypadkach niektóre mogą zapewnić opiekę trzylatkom, jeśli w danym rejonie brakuje miejsc w przedszkolach.  

Najczęściej żłobki wymagają, by dzieci kończyły maksymalnie rok życia, by mogły zostać przyjęte i skorzystać z opieki oraz wczesnych zajęć rozwijających. To dobry czas na pierwsze kontakty z innymi dziećmi, dzięki czemu uczą się podstawowych umiejętności społecznych, komunikacji i szacunku dla innych.

Przepisy prawne

Zgodnie z polskim prawem opieka nad dziećmi do lat 3 może być organizowana w trzech podstawowych formach: w żłobkach, klubach dziecięcych lub poprzez dziennego opiekuna. Żłobki są tworzone przez samorządy, organizacje czy osoby fizyczne. Minimalny wiek przyjęcia do nich zazwyczaj wynosi od 4. miesiąca do 1. roku życia. Niemowlęta często są odrzucane. Wyjątkowo żłobek może przyjąć trzylatka – w sytuacji braku miejsca w przedszkolu. 

Psycholodzy zalecają poczekać ze żłobkiem co najmniej do ukończenia roku życia. Rodzice bowiem najlepiej wiedzą, kiedy ich dziecko jest gotowe do wyjścia poza dom. Zapewniając odpowiednią opiekę – a nieświadomie rówieśnicy w żłobku – rozwija się ono właściwie. Wybierz wiec zawsze taką formę opieki, która będzie najlepsza dla potrzeb Twojego pociechy – począwszy od sprawdzonych znajomych i rodziny, aż po żłobek czy klub.

Rodzaje żłobków

W Polsce mamy dwa główne typy żłobków: publiczne oraz prowadzone przez podmioty prywatne.  Żłobki samorządowe działają przy wsparciu finansowym gmin, natomiast niepubliczne działają na zasadach komercyjnych, a tworzone są przez organizacje czy osoby prywatne. Ostatnio widzimy rosnącą liczbę prywatnych żłobków, które coraz częściej wybierane są przez rodziców. Publiczne i niepubliczne żłobki mają podobny zakres działania, opiekując się dziećmi od 4. miesiąca życia do 3. roku życia, a w szczególnych przypadkach także starszymi. Ważne, abyś wybrał ten rodzaj opieki nad swoją pociechą, który będzie spełniać Twoje oczekiwania, potrzeby Twojego dziecka oraz zapewni jak najlepszą opiekę i rozwój w jego wieku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *