Czy dzieci w przedszkolu mają ferie? Na zdjęciu puste krzesła w sali przedszkolnej.

Przedszkolne lata są pełne zabawy, nauki i odkrywania świata. Wiele rodziców i nauczycieli zastanawia się, czy dzieci w przedszkolu mają ferie tak jak uczniowie szkół. Czy w tym okresie przedszkolaki odpoczywają, czy też kontynuują swoje zajęcia? W tym artykule odpowiemy na te pytania, omawiając zarówno zimową przerwę w przedszkolu, jak i aktywności organizowane w tym czasie.

Zimowa przerwa w przedszkolu

Dla wielu rodziców i dzieci przerwy w nauce to coś oczekiwanego i mile widzianego. Jednak tak nie jest w przypadku przedszkoli publicznych. W przedszkolach zamiejscowych, finansowanych z budżetu państwa, nie ma przerw feryjnych, ani zimowych, ani letnich. Placówki te działają cały rok, od września do czerwca, bez dłuższych przerw w nauce.

To może się wydawać dziwne, kiedy wszystkie szkoły mają ferie – ale istnieją na to ważne powody. Po pierwsze, przedszkole jest miejscem, gdzie dzieci uczą się podstaw, rozwijają umiejętności społeczne i poznawcze. Przerwy w nauce na dłużej mogłyby niekorzystnie wpłynąć na procesy uczenia się i rozwoju najmłodszych. Po drugie, dla wielu rodzin to jedyne miejsce, gdzie dzieci mogą być bezpiecznie pod opieką w czasie ferii – gdy rodzice pracują. Dlatego publiczne żłobki i przedszkola cały czas działają, aby zapewnić opiekę maluchom przez cały rok.

Rodzaje przerwy w przedszkolach

Jeśli przedszkole zdecyduje się na organizację przerwy w ferie, istnieją różne podejścia. Jednym z nich jest zapewnienie dzieciom chwilowego odpoczynku od codziennej rutyny, jednocześnie oferując im miejsce pobytu. W tym przypadku przedszkolaki mogą spędzać czas na swobodnych zabawach, relaksacji i integracji, bez obecności tradycyjnego programu dydaktycznego.

Drugim podejściem jest zorganizowanie aktywności, które są dopasowane do okresu ferii. Przedszkola mogą zapraszać specjalistów z różnych dziedzin, takich jak animatorzy, instruktorzy sportów, czy artyści, aby poprowadzili zajęcia dla dzieci. Może to obejmować warsztaty artystyczne, zajęcia taneczne, gry integracyjne, czy nawet wycieczki.

Wszystkie podejścia mają zapewnić maluchom bezpieczną i radosną atmosferę w czasie nietypowej przerwy. Takie okazjonalne wyjścia poza sztywne ramy pedagogiczne mogą stanowić ważną odmianę, która wspiera rozwój społeczny, dostarczając nowych doświadczeń i wspomnień. Rodzice mogą być pewni, że opieka jest dostosowana do wieku ich dzieciaków, dbając jednocześnie o ich rozwój i zabawę. Wszystkie plany i propozycje są przemyślane i dopasowane do indywidualnych potrzeb przedszkolaków.

Aktywności podczas ferii w przedszkolu

Jeśli przedszkole planuje aktywności na czas ferii, warto się dowiedzieć, jakie konkretnie zajęcia są planowane dla dzieci. Przedszkolaki mogą mieć okazję rozwijać swoje umiejętności artystyczne poprzez zajęcia plastyczne takie jak malowanie, lepienie z gliny czy zabawy taneczne. Mogą również brać udział w zajęciach sportowych, które pobudzają ich rozwój motoryczny i koordynację ruchową. 

Warto również zapytać o ewentualne wycieczki,  które przedszkole planuje zorganizować podczas ferii zimowych. Mogą to być wyjścia do teatrów, muzeów, parków rozrywki lub innych miejsc atrakcyjnych dla dzieci, które zapewniają im ciekawe doświadczenia i nową wiedzę.  

Chodzi o to, aby dobrze poznać propozycje placówki i upewnić się, że są one zróżnicowane oraz dostosowane do wieku i potrzeb rozwojowych Waszych dzieci. Planowane aktywności powinny zapewniać im twórczą zabawę i nowe doświadczenia w bezpiecznych warunkach, pod czujnym okiem doświadczonych wychowawców i opiekunów.

Zajęcia organizowane przez przedszkole

Niezależnie od tego, czy przedszkole planuje regularne zajęcia, czy aktywności feryjne, warto dowiedzieć się, jak dokładnie będzie wyglądał harmonogram i co jest planowane dla dzieci. Dobrze jest, gdy przedszkola proponują różnorodne zajęcia rozwijające przedszkolaków we wszystkich sferach.

Do przykładowych zajęć można zaliczyć: lekcje języka obcego, remedia wymowy, ćwiczenia logopedyczne, zajęcia plastyczne, zajęcia sportowe i gimnastyczne, zajęcia taneczne, zajęcia muzyczne, wspomagające rozwój mowy, warsztaty sensomotoryczne i wiele innych. Ważne, aby poszerzały one horyzonty i rozwijały zainteresowania dzieci.

Dobrze jest też dowiedzieć się, czy w planach jest organizacja wycieczek edukacyjnych, wyjść do teatru, parku rozrywki itp. Takie atrakcje pozytywnie wpływają na rozwój dzieci, uczenie się poprzez zabawę i budują pozytywne wspomnienia. 

Jednak przede wszystkim liczy się to, by dobrze poznać plan dydaktyczny i sprawdzić, czy zaplanowane zajęcia są dostosowane do wieku i potrzeb rozwojowych Waszych pociech.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *